Ebben a cikkben a Deepsea generátor vezérlő gyártó DSE892 kommunikációs moduljának csatlakoztatását mutatjuk be a Schneider DCE (Data Center Expert) felügyeleti szoftverhez.
Az oldalon már beszéltünk a Schneider által forgalmazott MODBUS gatewayről, a Deepsea DSE892 kommunikációs modul szintén rendelkezik modbus kommunikációs képességekkel. A modulhoz különböző DeepSea generátor vezérlőket és hálózati átkapcsoló automatikákat csatlakoztathatunk.
Kétféle módon csatlakoztathatjuk a kiválasztott modul a kommunikációs eszközhöz:
- USB kábel segítségével
Alap esetben a DSE892 modul USB kábel csatlakoztatásra van beállítva, tehát ha vettünk egyet és gyorsan szeretnénk csatlakoztatni a modulokat akkor egyszerűen összedugjuk őket egy szabványos USB A-B nyomtató kábellel. Ezek után a modul beállítási felületét megnyitva távolról kezelhetjük is a csatlakoztatott diesel vezérlő egységet. Elindíthatjuk távolról, megtekinthetjük állapotát. Beállíthatjuk email küldési funkcióját, hogy értesítéseket kapjuk a generátor vagy hálózati átkapcsoló eseményeiről.
- RS485 kommunikáció segítségével
Ebben az esetben a DeepSea eszközt (generátor vezérlő, átkapcsoló automatika, stb.) soros MODBUS vonal segítségével kötjük össze a DSE892 kommunikációs modul RS485 portjával. Ha megfelelően összekötöttük a két eszközt akkor az alábbi beállításokat kell elvégezni. Fontos figyelni a csatlakoztatott eszköz SLAVE ID beállítására, a legtöbb generátor vezérlő alap esetben a 10-es SLAVE ID-ra van beállítva. Ezt könnyen ellenőrizhetjük a vezérlő kijelzőjén keresztül a serial communication résznél.
Ha szeretnénk módosítani akkor szükségünk lehet a DeepSea DSE Configuration Suite szoftverre. Kijelzőn keresztül is módosíthatjuk a beállításokat, de a szoftveres megoldás talán egyszerűbb a legtöbbeknek.
Megfelelően beállított MODBUS soros kapcsolat esetén az előzőekben bemutatott módon látnunk kell a Modules Instrumentation menüben a generátor vezérlő kezelő felületét.
A kapcsolat állapotát ellenőrizhetjük a Status menüpont segítségével. Ha a küldött és fogadott csomagok számában jelentős eltérést tapasztalunk, akkor érdemes felülvizsgálni a modbus vonal kiépítését és a beállításokat. (Nagyobb távolságok esetén érdemesebb alacsonyabb kommunikációs sebességet beállítani.)
DeepSea DSE892 TCPIP MODBUS kapcsolat beállítása
A kapcsolat beállításához a Modules configuration MODBUS Pass Through menüjében állíthatjuk be. Az alábbiakban látható beállítás segítségével beállíthatjuk a DCE rendszerünk számára a MODBUS lekérdezéshez szükséges kommunikációt.
Soros RS485 kommunikációs kialakításnál a DeepSea DSE895 master módban lekérdezi a csatlakoztatott DeepSea vezérlő egységet. A Schneider DCE rendszere pedig master módban lekérdezi a Deepsea DSE895 rendszerét.
A DCE rendszerhez csatakoztatás folyamata egyszerű, hiszen a megadott IP cím, Slave ID és az 502-es port beállítása utána felvehetjük a felügyeleti rendszerbe a DeepSea vezérlő egységet. Ehhez először persze megfelelő DDF (Device Definition File) fájlt kell feltölteni a DCE rendszerbe.
A DSE892 támogatja az SNMP lekérdezés lehetőségét is. Ebben a cikkben azért nem foglalkozzunk az SNMP beállításaival, mivel a Schneider Electric DCE rendszere nem támogatja az SNMP2C formátumot. A DCE rendszer támogatja az SNMP V1 és SNMP V3 formátumot.
A DSE892 SNMP V2C formátumot támogatja.
A DSE892 könnyedén rögzíthető a generátor vezérlő szekrényben, vagy ha az adatbiztonsági vagy a kommunikációs kábelek csatlakoztatása megköveteli, akkor külső vezérlőszekrényben kalapsínre pattintható. (Két csavar segítségével rögzíthető is különböző felületeken.)
Generátor vezérlőszekrényben történő elhelyezés során, könnyű helyzetünk van a 8VDC - 35VDC tápfeszültség csatlakoztatására. Hiszen a generátorban elhelyezett akkumulátortöltő és akkumulátorok segítségével biztosítékon keresztül megtáplálhatjuk a DSE892 kommunikációs modult. (Ugyanilyen tápfeszültségről üzemelnek a generátor vezérlők és átkapcsoló automatika is.)
Külső vezérlőszekrényben elhelyezéskor figyeljünk a külső tápegység megválasztására.
Tápfeszültség: 8VDC-35VDC
12VDC táplálás esetén a maximális üzemi áram 200mA. (Készenléti üzemben: 150mA)
24VDC táplálás esetén a maximális üzemi áram 110mA. (Készenléti üzemben: 90mA)
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.