A leggyakoribb felügyeleti rendszerrel szemben támasztott követelmény a fogyasztási adatok mérése. Az energia hatékonyság, biztonság és tervezhetőség legfontosabb eszköze a megfelelő szintű energia fogyasztás mérése.
A Schneider Electric által gyártott és forgalmazott BCPMA mérőrendszer segítségével, fázisonkénti mérési rendszer alakítható ki, a nagyobb elektromos elosztó szekrényekben (PDU).
A rendszer segítségével áramköri szinten monitorozhatjuk, rögzíthetjük a fogyasztási adatokat. Beépített és konfigurálható riasztási érték segítségével megelőzhetőek a túlterhelésből adódó leállások. A rendszer konfigurálásához elengedhetetlen a pontos elektromos hálózat ismerete. Csatlakozó kábelek és beépített védelmi készülékek (kismegszakítók) paraméterei.
Beépített RS485 port segítségével konfigurálható és csatlakoztatható felügyeleti rendszerekhez, melyek végzik az adatgyűjtést és elemzést. A képen látható 4x21 darab áramváltóval ellátott panelek szolgálnak az egyedi méréshez csatlakozó áramkörök mérésére. Így összesen 84 darab áramkör egyszeri mérésére alkalmas a BCPMA modul. Általában ezen áramköri szám elég a nagyobb energia elosztó rendszerek mérésre az adatközponti környezetben. Beépítése bármely elektromos kapcsolószekrénybe kivitelezhető. Helyigénye sorkapcsok és csatlakozó kábelek közé beépítve minimálisra szorítható.
A csatlakozó vezérlő panel mérési adataival felügyelhetjük a hálózatot és a későbbiekben adatok visszatekintése során a DCE rendszer segítségével pontosabb képet kaphatunk a hálózatunk teljesítmény, áram és feszültség viszonyaival kapcsolatban.
A fizikai telepítés után a PowerLogic BCPMA mérőműszer konfigurálását kell elvégeznünk. Ezen feladat első része a MODBUS kommunikáció beállítása. Ezen beállítás könnyedén elvégezhető a vezérlő panelra integrált mikrokapcsolók segítségével. A két kapcsolósor segítségével konfigurálhatjuk a MODBUS kapcsolat működési paramétereit és a MODBUS címzés kiosztását.
MODBUS kommunikáció beállítása:
• Baud Rate: 9600, 19200, 38400
• Parity: On or Off
• Parity: Odd or Even
• Wiring: 2 or 4
Az RS485 vonal konfigurálása és a BCPMA mérő panelhez csatlakoztatott MOBDUS Gateway konfigurálása után az egyedi mérésre szolgáló panel konfigurálható a Schneider Electric ION Setup configuration nevezetű programmal.
Tervezéskor érdemes odafigyelni a MODBUS címkézés kiosztására, minden BCPMA adatgyűjtő modulnak két MODBUS címre van szűksége. (2 mérő panelenként 1 MODBUS cím). A címzés megadásánál a panelre épített mikrokapcsolók segítségével meghatározzuk az első MODBUS címet, a következő MODBUS cím az előző cím +1. A BCPMA címzése 1-246 tartományban állítható.
Az adatokat a BCPMA modul nagyjából két másodpercenként frissíti. A beállított határértéket amint valamely áramkör megközelíti a BCPMA aktiválja az eseményhez rendelt riasztást.
Pillanatnyi áram riasztások
A pillanatnyi aktuális riasztás beállítási paraméterei határozzák meg a maximális értéket (magas riasztás) és
Minimális (alacsony riasztási) határértékek az összes elágazó és fő áramkörre, amelyet a BCPM figyel. A pillanatnyi áramellátás riasztások csak akkor vannak bekapcsolva, ha a riasztási feltételek teljesülnek. Amikor a riasztási érték (áramkör) visszaáll normál értékre a riasztás törlődik.
Magas-magas riasztási küszöb (High-High Alarm Threshold)
Írja be a pillanatnyi áramértéket, a magas riasztási küszöb százalékában kifejezve. Amikor az áramkör árama meghaladja ezt az értéket, akkor aktiválódik a magas áram riasztás.
A riasztás letiltásához állítsa az értéket 0-ra (nulla)
Magas riasztási küszöb (High Alarm Threshold)
Írja be a pillanatnyi aktuális értéket a megszakító méretének százalékában kifejezve (alapértelmezett = 60%). Ha az áramkör árama meghaladja ezt az értéket, akkor aktiválódik a nagy áramú riasztás.
A riasztás letiltásához állítsa az értéket 0-ra (nulla)
Példa: Ha a küszöbérték 60% -ra van állítva, akkor a magas riasztás azonnal aktiválódik
Egy 20 A-os megszakító árama meghaladja a 12 A-t (azaz 20 A x 0,60).
Alacsony-alacsony riasztási küszöb (Low-Low Alarm Threshold)
Írja be a pillanatnyi áramértéket, az alacsony riasztási küszöb százalékában kifejezve. Amikor az áramkör árama ezen érték alá csökken, akkor aktiválódik az alacsony-alacsony áramerősségű riasztás.
A riasztás letiltásához állítsa az értéket 0 (nulla) értékre.
Alacsony riasztási küszöb (Low Alarm Threshold)
Írja be a pillanatnyi aktuális értéket a megszakító méretének százalékában kifejezve (alapértelmezett = 5%). Amikor az áramkör árama ezen érték alá csökken, akkor aktiválódik az alacsony áramú riasztás.
A riasztás letiltásához állítsa az értéket 0 (nulla) értékre.
Példa: Ha a küszöbértéket 5% -ra állítják be, akkor az alacsony riasztás azonnal aktiválódik
Egy 20 A-os megszakító árama 1 A (azaz 20 A x 0,05) alá esik.
Riasztás hiszterézis (Alarm hysteresis)
Írja be a riasztási küszöb százalékában kifejezett értékét, amely meghatározza a riasztási küszöböt az áramnak a magas riasztási küszöb alá kell esnie, vagy az alacsony riasztási küszöb fölé kell emelkednie a riasztás KI állapotának meghatározásához (alapértelmezett = 5%).
A riasztás letiltásához állítsa az értéket 0 (nulla) értékre.
Példa: Ha a hiszterézist 5% -ra állítják, akkor a magas 12 A-os riasztási küszöbérték OFF (kikapcsolt) állapota legyen 11,4 A-nál alacsonyabb (azaz 12 A mínusz (12 A x 0,05)), míg az OFF állapot alacsony 3 A riasztási küszöbértéke 3,15 A vagy annál nagyobb (vagyis 3 A plusz (3 A x 0,05)).
Reteszelő áram riasztások (Latching Current Alarms)
Az aktuális riasztás beállítási paraméterek meghatározzák a riasztás késleltetését (időzítőjét) és küszöbértékét
minden elágazó és fő áramkörre, amelyet az árammérő megfigyelt.
A riasztások addig maradnak aktívak, amíg a felhasználó nullázza vagy törli a riasztásokat.
A riasztási késleltetés beállítása meghatározza, hogy hány másodpercig legyen az áramkör riasztási állapotban a riasztás aktiválása előtt. (vagyis meghaladja a magas vagy magas-magas riasztási küszöböt, vagy alá esik az alacsony vagy alacsony-alacsony riasztási küszöb érték alá)
A visszatérés a normál (nem riasztási) állapotba:
Pillanatnyi, tehát a riasztás késleltetési időzítőjét visszaállítja, ha az áramkörben az áram normalizálódik az időzítő lejárta előtt. A riasztási küszöbérték meghatározza a magas vagy alacsony áramszintű riasztási állapot határát,
a megszakító méretének százalékában kifejezve.
Magas - magas riasztás késleltetés (High-High Alarm Delay (s))
Hány másodpercet kell az áramkörnek a riasztási értéket folyamatosan meghaladni, a Magas-magas riasztási küszöbérték a magas-magas riasztás aktiválása előtt (alapértelmezett = 10 s).
Magas riasztási késleltetés (High Alarm Delay (s))
Hány másodpercet kell az áramkörnek a riasztási értéket folyamatosan meghaladni, a Magas riasztási küszöbérték a magas riasztás aktiválása előtt (alapértelmezett = 10 s).
Alacsony riasztási késleltetés (Low Alarm Delay (s))
Hány másodpercet kell az áramkörnek a riasztási értéket folyamatosan meghaladni, a Alacsony riasztási küszöbérték a alacsony riasztás aktiválása előtt (alapértelmezett = 10 s).
Alacsony-alacsony riasztási késleltetés (Low-Low Alarm Delay (s))
Hány másodpercet kell az áramkörnek a riasztási értéket folyamatosan meghaladni, a Alacsony riasztási küszöbérték a alacsony-alacsony riasztás aktiválása előtt (alapértelmezett = 10 s).
Nulla áram riasztás bekapcsolási ideje (Zero Current Alarm On Time (s))
Hány másodpercet kell az áramkörnek az alacsony-alacsony riasztás felett maradnia, mielőtt a reteszelő riasztások élesítve vannak (alapértelmezett = 10 s).
Nulla áram riasztás késleltetés (Zero Current Alarm Delay (s))
Hány másodpercet kell az áramkörnek az alacsony-alacsony riasztás alatt lennie, mielőtt a reteszelő riasztások élesítve vannak (alapértelmezett = 30 s). Ezen pont után, ezen a csatornán az összes reteszelő riasztás le van tiltva.
Magas-magas riasztási küszöb (High-High Alarm Threshold (%))
A magas-magas riasztási állapot határértéke, a megszakító méretének százalékában kifejezve (alapértelmezett = 70%).
Például a magas-magas riasztási küszöbérték egy 20 A-es megszakítóhoz 14 A (vagyis 20 x 0,70).
A riasztásnak az összes csatornára történő letiltásához állítsa a küszöbértéket 0-ra (nulla).
Magas riasztási küszöb (High Alarm Threshold (%))
A magas riasztási állapot határértéke, a megszakító méretének százalékában kifejezve (alapértelmezett = 60%).
Például a 20 A-os megszakító magas riasztási küszöbértéke 12 A (azaz 20x0,60).
A riasztásnak az összes csatornára történő letiltásához állítsa a küszöbértéket 0-ra (nulla).
Alacsony riasztási küszöb (Low Alarm Threshold (%))
Az alacsony riasztási állapot határértéke, a megszakító méretének százalékában kifejezve (alapértelmezett = 7,5%).
Például egy 20 A-os megszakító alacsony riasztási küszöbértéke 1,5 A (azaz 20 x 0,075).
A riasztásnak az összes csatornára történő letiltásához állítsa a küszöbértéket 0-ra (nulla).
Alacsony-alacsony riasztási küszöb (Low-Low Alarm Threshold (%))
Az alacsony riasztási állapot határértéke, a megszakító méretének százalékában kifejezve (alapértelmezett = 2,5%).
Például egy 20 A-os megszakító alacsony és alacsony riasztási küszöbértéke 0,5 A
(vagyis 20 x 0,025).
A riasztásnak az összes csatornára történő letiltásához állítsa a küszöbértéket 0-ra (nulla).
2. példa megoldás
A BCPMA modul mérési eredményeinek kiértékelésére és rögzítésére a Schneider Data Center Expert (DCE) rendszer kiválóan alkalmas.
A megjelenést lehetőség van egyénire szabni a kapcsolószekrény elnevezéseit figyelembe véve.
Áramértékek figyelését és riasztási értékeit egyedileg is konfigurálhatjuk a DCE felületén egyedi riasztási eseményeket létrehozva. Például, ha tudjuk, hogy mekkora fogyasztással kell rendelkeznie az adott áramkörnek, akkor a DCE felületén is beállíthatjuk a minimum áramérték figyelését. Ebből is tudhatjuk, hogy az adott áramkörnél valamilyen probléma például védelmi leoldás történ a kismegszakítónál. (Igaz ezt a kismegszakítóra épített kapcsoló állás figyelésével is megoldhatjuk, melyet konfigurálunk a Data Center Expert felületén). Áramérték csökkenés történhet a csatlakoztatott villamos fogyasztó valamilyen hibájából is, melyet a felvett teljesítmény csökkenése is jelezhet. Célszerű ezen jelzéseket is személyre szabni.
Fontosabb értékfigyelési paraméter lehet a túlterhelés okozta védelmi leoldás megelőzése, melyet a max current érték figyelésére konfigurálhatunk. Ezen értéket rögzíti a BCPMA modul, hogy áramkörönként mekkora volt a maximális áramérték felvétel. Ha a riasztási érték meghaladta a maximális áramértéket, melyet az egyénileg meghatároztunk az adott áramkörre, akkor a DCE rendszer a beállított figyelmeztető szöveget megjeleníti. A maximálisan elért áramérték mérési eredményeket a BCPMA modulokhoz mellékelt ION setup segítségével törölhetjük. (Ezen programban van lehetőségünk a fogyasztási adatokat is törölni.)
50mA alatti áramértékeket a BCPMA nulla (0mA) értékűnek vesz figyelembe.
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.