IT Advisor géptermi modellező szoftver egyik fontos részeleme, az adatközpont energiaellátási rendszerének modellezése. A modell felépítése utána a valós mérések megfeleltetése a modellnek lényeges információkkal szolgál részünkre. Láthatjuk a rack szerkények és a teljes energia séma felépítését a szünetmentes berendezésektől kiindulva. Impact analízis elemzések során, láthatjuk az adatközpont sérülékenységét energiaellátás szempontjából. A szoftver megfelelő használatával és a valós mérési értékek importálásával megakadályozható a rack szekrények túlterhelése esetleges vész üzemmódok esetén. Figyelemmel kísérhetjük, hogy a szerverek teljes terhelés esetén is megfelelő működhessenek. Fontos, hogy a valóságban a szerverek ritkán üzemelnek teljes kapacitással.
Ebben a cikkben az IT Advisor energia útvonalak kialakításáról lesz szó.
Az alap koncepció, hogy felépítjük a rendszer elemeit a modellben a felsőbb szintektől lefelé haladva.
Az IT Advisor rendszerének felépítése jellemzően az adatközponti infrastruktúra biztonsági áramellátás szintjétől felügyeljük. Ezt azt jelenti, hogy az UPS rendszerek és hozzájuk tartozó infrastruktúra elemek és vonatkozó teljesítmény szintek kerülnek a digitális modellben kialakításra.
Az UPS berendezés, PDU elosztó szekrény, kismegszakítók, melyek el vannak helyezve a szekrényben és legvégül a rack szekrényekben elhelyezett PDU elosztó sávok. Minden egyes rendszer elem rendelkezik bizonyos mértékű terhelési viszonyokkal, képességekkel.
Megfelelő villamos hálózat kiépítés esetén az adatközpontban beépített elektromos kábelek és megszakítók szabványosak. Tehát a megszakítókhoz és kismegszakítókhoz kiépített elektromos kábelek megfelelő típusúak, keresztmetszetűek. Ennek köszönhetően az IT Advisor rendszerben beállított áramérték korlátok figyelembe veszik a teljes energetikai rendszer terhelhetőségét (UPS rendszertől indulva).
Az adatközponti területen elhelyezett informatikai eszközök csatlakoznak a PDU-khoz (rack szerényben elhelyezett elektromos elosztó, vagy kapcsolószekrényből induló elektromos csatlakozási pont). A PDU eszközök a szünetmentes rendszer (UPS) hálózatához és az UPS betáplálását biztosító kapcsolószekrényekhez.
Egy új adatközponti modell felépítésénél az adatközponti és kiszolgáló területek felépítése után célszerű felépíteni az energetikai útvonalakat. Ez azért is könnyíti meg a munkánkat, hiszen az elhelyezésre kerülő szerverek és egyéb informatikai eszközök elektromos csatlakozásainak kialakítása sokkal könnyebb és automatikusabb lesz.
Javaslatok segítenek minket, hogy a beállításokat megfelelően végezzük el, ilyen például a redundancia megfelelő beállítása.
Látható, szabad elektromos csatlakozási pontok száma. Amikor a modellbe felveszünk egy új eszközt, akkor láthatjuk hogyan alakulnak a szabad csatlakozási és energiafogyasztási értékek a rack szekrényben és ezáltal az adatközpontban. Az elektromos modell felépítésbél érdemes figyelni az egy és háromfázisú rendszer sajátosságaira. A Schneider Electric IT Advisor rendszerre a szabványos kiépítéseket támogatja, fázissorrendben L1-L2-L3 rendszert. A megszakítók és kismegszakítók kiválasztásánál is érdemes fokozottan figyelni ezen jellemzőkre, hiszen ha rossz típusú kismegszakítóhoz csatlakoztatjuk a rack szekrényben elhelyezett PDU energia elosztó eszközt, akkor a modellben előfordulhat, hogy csak 1 fázis működik. Annak ellenére, hogy a beépített PDU három fázist támogat.
A modell teljesen felépítve színkódokkal is jelzi, ha valamelyik rack szekrény az egyik tápirány kiesése esetén túlterhelődne.
Teljesítmény méréseket két forrásból lehet az IT Advisor rendszerbe importálni. Data Center Expert infrastruktúra felügyeleti szoftverből, vagy az ETL adatbázis importtal. Manuális mérési értékeket is feltölthetőek Excel táblázat segítségével.
A villamos hálózati mérési paraméterek közül az IT Advisor csak a következő mérési értékekkel dolgozik.
- Átlagos teljesítmény
- Teljesítmény csúcsok
- Áram csúcsok
Előre jelzett teljesítmény értékét, a korábbi csúcsteljesítmény mérések alapján számítja a szoftver. Adatközpontoknál fontos mérési érték a teljesítmény csúcsértékek.
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.